Mavrica ni tako redek pojav, vendar moramo biti ob pravem času na pravem mestu. Hkrati mora biti tudi vreme nestanovitno, saj mora v daljavi deževati, da so v zraku prisotne kapljice dežja, za nami pa mora sijati sonce. Mavrico bomo na nebu našli le nasproti sonca.
Kako nastane mavrica?
Mavrica nastane kadar svetloba posveti skozi kapljice vode. Sončna svetloba je bela, a združuje prav vse barve. Kadar svetloba potuje skozi zrak, jo vidimo kot belo svetlobo. Če pa svetloba naleti na kapljice vode, se žarki lomijo pod različnimi koti. Kot, pod katerim se lomijo žarki, je različen za svetlobe različnih valovnih dolžin. Zato ima mavrica različne barve, ki si vedno sledijo v enakem vrstnem redu. Na zgornji strani loka je rdeča svetloba, ker ima ta najdaljšo valovno dolžino, sledijo oranžna, rumena, zelena, modra, indigo in nazadnje vijolična barva.
Zakaj se mavrice ne moremo dotakniti?
No, zdaj ko smo razložili, kako mavrica nastane, je tudi jasno, zakaj se je, tudi tam, kjer se na videz stika s tlemi, ne moremo dotakniti. Gre namreč za optični pojav, ki nastane zaradi loma svetlobe in v resnici ne obstaja. Če bi se odpravili na lov za mavrico, bi bili razočarani, saj bi se ta izgubila, takoj ko bi se premaknili in bi se kot sončnih žarkov za nami spremenil.
Je mavrica res polkrožna?
Če bi imeli srečo in bi mavrico videli iz zraka, bi ugotovili, da v resnici tvori krog. Razlog je, da se žarki svetlobe vedno odbijajo pod kotom približno 42 stopinj glede na položaj sonca, in sicer v vse smeri. Na Zemlji pa nam polged zastira horizont, zato vidimo le zgornjo polovico mavrice.
Ponarejena mavrica
Če smo mavrico na nebu zamudili ali pa smo preveč neučakani, da bi počakali na deževno vreme, jo lahko zelo enostavno ponaredimo. Doseči moramo le to, da bo svetloba potovala skozi kapljice vode. Na vrtu lahko to naredimo z vrtno cevjo, s katero ustvarimo dež. Iz zgornje razlage vemo, da ni vseeno, v kateri smeri škropimo. Sonce mora biti za nami in ne previsoko na nebu, torej moramo poskus izvajati dopoldne ali pozno popoldne. Cev držimo v višini oči. Ponarejeno mavrico bomo najbolje videli, če bomo škropili proti temni podlagi.
Mavrico pa lahko ustvarimo tudi na kuhinjski mizi. Nanjo položimo bel list papirja. Steklen kozarec napolnimo z vodo in ga postavimo na mizo tako, da bo skozenj posvetilo sonce (ali pa si pomagamo s svetilko). Tako kot pri mavrici, se bo svetloba lomila in na papirju ustvarila mavrično podobo.